Le Beaujolais Nouveau est arrivé!
Някои казват, че е невероятно, други си мислят, че е измама. Но фактът, че само около 60 дни минават от озряването до разпространяването на близо 30 млн. бутилки вино по целия свят сам по себе си е изумителен.
Празникът на младото вино Божоле (Божоле нуво) за франкофоните от цял свят и почитателите на виното бе отпразнуван вчера вечерта. Както повелява традицията, а и законът, новата реколта от младото вино, се пуска в 00.00 часа на третия четвъртък от ноември. По цял свят този ден се е превърнал в очакван празник на божолето, с фразата, която го ознаменува "Le Beaujolais Nouveau est arrivé!" (на френски: „Новото божоле пристигна!“). Правилата са строги и важат за всички пазари по света, където се изнася Божоле нуво.
Новото Божоле е младо, червено вино, което се произвежда от сорта гаме, в източната част на Франция, регион Божоле, Бургундия. Сгушен между гастрономическия град Лион и Бургундия (където се отглеждат най-скъпите вина в света), Божоле е домът на някои от най-достъпните вина на пазара. То се отличава от другите вина по това, че започва да се продава веднага след ферментацията, шест седмици след прибирането на реколтата. Според ДНК анализи, “родители” на сорта са Пино Ноар и античният бял сорт Gouais (Гое). Виното се характеризира с розово-виолетов оттенък и силно изразен плодов вкус. Поднася се леко охладено (около 13 °C). Консумира се с червени меса, колбаси и сирена, кестени.
Културно (и лозарско) явление, зародило се в следвоенните години на средата на 20-ти век, Божоле Нуво обикаля целия свят в продължение на десетилетия, вълнувайки онези, които желаят да опитат най-новата реколта гаме.
Това, което отличава Божоле от другите вина е, че той е специално създаден за ранна консумация. Гроздовият сок почти винаги се оставя да ферментира и отлежава поне няколко месеца, преди да бъде бутилиран и поставен на рафтовете. Но Божоле нуво не престоява почине в преди да бъде трескаво бутилиран и пуснат в продажба. Почти от лозята и директно в чашата.
Но как винарите успяват да произведат годно за пиене вино и да го бутилират за такова кратко време, след прибирането на реколтата? Отговорът се крие в специалния процес на ферментация, наречен въглеродна мацерация, метод създаден във Франция през 30-те години на миналия век.
Прясно събраното и несмачкано грозде и дрожди се поставят в големи запечатани контейнери, напълнени с въглероден диоксид (в контейнерите няма въздух, тъй като благодарение на него се развиват определени микроорганизми). Заради собственото си тегло, гроздето бавно се раздробява и пада на дъното на контейнера и започва да ферментира, отделящо повече CO2. Целият този въглероден диоксид причинява вътреклетъчна ферментация на несмачканите гроздови зърна. Това значително ускорява създаването на вино с интензивен плодов вкус.
Гроздето, от което се прави се нарича гаме. Когато се остави да ферментира и да узрее в нормална времева рамка - от прибирането на реколтата през септември и бутилиране чак следващата пролет - би имало аромати и вкусове на малина, череша и касис, смесени с лека пиперливост. Но когато изобщо не се остави да ферментира и отлежи, може да има доста силен вкус на банани и смокини, което може да бъде доста необичайно при първата ви глътка.
Най-доброто време, за да опитате от Божоле Нуво е точно сега, преди да е настъпила зимата. До пролетта вкуса му вече ще е доста по-слаб и остарял.
Тази статия все още няма коментари